Jak czytać analizę składu ciała?

Masa ciała nie ma, aż tak dużego znaczenia, jakby się to mogło zdawać. Jeśli chcemy, dowiedzieć się, jakie zmiany mają miejsce w naszym organizmie, do tego celu najlepiej jest wykonać analizę składu ciała. Za jej pomocą, możemy odpowiednio dobrać dietę i dostosować treningi, aby było one jak najbardziej efektywne. Oprócz tego, będziemy mogli na bieżąco kontrolować skład ciała, co jest ważne zwłaszcza w trakcie odchudzania. Ciało musi być przede wszystkim zdrowe, nie warto więc jedynie sprawdzać pojawiających się na wadze kilogramów. Analizator składu ciała to urządzenie określające wszystkie ważne parametry organizmu, bardzo często używanym sprzętem do tego celu jest zwłaszcza InBody 770 czy InBody 270, ze względu na swoją dużą precyzję i wiele używanych częstotliwości.

Jakie parametry poznamy z analizy składu ciała?

  • Procent wody
  • Zawartość tkanki tłuszczowej
  • Masa mineralna kości
  • Masa mięśniowa
  • Ilość białka
  • Podstawowa przemiana materii
  • Stopień otłuszczenia narządów wewnętrznych
  • Wskaźnik masy ciała

Jak czytać analizę składu ciała?

Warto wiedzieć, jak czytać analizę składu ciała, jeszcze zanim przystąpimy do badania.

Całkowita masa ciała

Jest to nasza waga, a w jej skład wchodzą mięśnie, kości, woda i tłuszcz.

Masa tłuszczowa

Kolejnym badanym parametrem jest masa tłuszczowa, czyli ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Zadaniem impulsu elektrycznego jest rozpoznanie danego rodzaju komórki i ustalenie wyników. Osoby aktywne, powinny mieścić się w normie od 5 do 15 procent dla mężczyzn, a od 10 do 18 procent dla kobiet. Normy uzależnione są także od wzrostu oraz wieku, osoby badanej.

Masa mięśniowa

Analizator składu ciała określa masę mięśniową i podaje ją w kilogramach. Uwzględnia w niej masę mięśni szkieletowych i masę mięśni gładkich, a także zawartość wody w mięśniach. Im masa mięśniowa staje się większa, tym bardziej przyspiesza metabolizm, czyli szybciej spalany zostaje tłuszcz.

Tkanka tłuszczowa trzewna

Jest to parametr, ukazujący jak bardzo otłuszczone są nasze narządy wewnętrzne. Jest to niezwykle istotny wskaźnik, którego określa skala od 1 do 60. Im wyższa cyfra uzyskana w trakcie pomiaru, tym bardziej otłuszczone są nasze narządy. Wynik powyżej 12 jest dla nas sygnałem, że powinniśmy zadbać o większą aktywność fizyczną. Tkanka trzewna utrzymywana na niskim poziomie, niweluje ryzyko wystąpienia chorób takich jak: nadciśnienie, cukrzyca czy choroby serca.

Zawartość wody w organizmie

Zawartość wody w naszym organizmie jest bardzo ważna, powinna być ona utrzymywana na odpowiednim poziomie. Normą u kobiet jest od 45 do 60 procent, a u mężczyzn od 50 do 65 procent. Właściwy poziom wody, wpływa na ogólne samopoczucie, lepsze wyniki sportowe i sprzyja koncentracji.

Wskaźnik podstawowej przemiany materii

Parametr ten określa ilość kalorii, jaka jest niezbędna dla naszego organizmu, aby mógł on właściwie funkcjonować.

Wiek metaboliczny

W przypadku gdy, wynik badania podaje większy wiek metaboliczny, niż widnieje w naszej metryce, należy wtedy popracować nad przyspieszeniem metabolizmu. Dobrym rozwiązaniem jest zmiana diety na zdrowszą, zwiększenie ilości ćwiczeń i spożywanie regularnych posiłków. BMI powyżej 30 jest uznawane za nadwagę. Pamiętajmy jednak, iż nie jest to bardzo dokładny wskaźnik. Czasem wysokie BMI mają osoby bardzo umięśnione, czyli na przykład sportowcy, jednakże wyglądają oni dobrze.

Analiza składu ciała jest bardzo pomocnym badaniem, jeśli chcemy dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasz organizm. Polecana zwłaszcza podczas procesu odchudzania, dla skontrolowania swoich postępów.