Najczęstsze objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm jest często występującą wadą wzroku, która powoduje zaburzenie ostrości widzenia z każdej odległości. Często towarzyszą mu inne wady takie jak krótkowzroczność czy nadwzroczność. Może pojawić się u osoby w każdym wieku. Jakie są przyczyny i najczęstsze objawy astygmatyzmu?

 

Przyczyny astygmatyzmu

 

Rogówka, czyli powierzchnia oka oraz znajdująca się za nią soczewka mają zazwyczaj kształt kulisty. Zdarza się jednak, że ulega on zmianie i zamiast kuli rogówka lub soczewka zaczyna przypominać piłkę do rugby. Światło wpadające do oka ulega wtedy rozproszeniu, gdyż nie skupia się odpowiednio na siatkówce. Efektem jest rozmycie widzianego obrazu. Wyróżnia się astygmatyzm regularny oraz nieregularny. Regularny występuje najczęściej. Rogówka ma wtedy w jednym przekroju inną krzywiznę niż w drugim. Nieregularny zaś jest dużo rzadszy i wiąże się z nieregularnym kształtem rogówki. Ten rodzaj astygmatyzmu (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm) powstaje w wyniku urazu oka lub schorzenia zwanego stożkiem rogówki, które prowadzi do jej zniekształcenia.

 

Najczęstsze objawy astygmatyzmu

 

Przede wszystkim podstawowym objawem tej wady wzroku jest zamazane widzenie w momencie, gdy próbujemy skupić wzrok na czymś, co znajduje się w dalszej odległości od nas. Obraz może być również niewyraźny, kiedy potrzebujemy dobrze widzieć z bliska, na przykład podczas czytania. Kiedy widzimy niewyraźnie, próbujemy za pomocą ruszania oczami, mrużenia, otwierania czy wytrzeszczania dostrzec obiekt wyraźniej. Może to skutkować zmęczeniem, a nawet bólami głowy. Objawy mogą być silniejsze, im dłużej nie korygujemy astygmatyzmu.

 

Diagnoza i leczenie astygmatyzmu

 

Jeśli zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do okulisty. Każdy moment, kiedy widzimy coś niewyraźnie to sygnał, że pora odwiedzić lekarza. Przeprowadzi on szybkie badania, dzięki którym zdiagnozuje astygmatyzm i zaproponuje odpowiedni sposób korekcji wzroku. Możemy również sami wykonać prosty test polegający na skupieniu wzroku na jakimś konkretnym obiekcie, zasłaniając raz jedno raz drugie oko. Jeśli widzimy niewyraźnie, możemy mieć astygmatyzm. Jednak diagnozę może postawić tylko okulista. Astygmatyzm regularny łatwo koryguje się za pomocą okularów lub soczewek torycznych. Nieregularny zaś wymaga specjalistycznych soczewek. Różne rodzaje soczewek i okularów oferuje firma Acuvue.

 

Astygmatyzm najczęściej ma podłoże genetyczne. Jeśli tę wadę ma ktoś w najbliższej rodzinie, jest duże prawdopodobieństwo, że nas również dotknie, szczególnie jeśli mamy już do czynienia z inną wadą wzroku. Na szczęście nie trzeba się obawiać tego schorzenia. Choć utrudnia widzenie, nie prowadzi do poważnych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *